Home Blog Blog Romany Tabakovej: O tenisových rodičoch

Blog Romany Tabakovej: O tenisových rodičoch

by Romana Tabaková

Ahojte tenisoví nadšenci, na túto tému som sa veľmi tešila. Nakoľko som názoru, že vyjadrovať sa k téme majú nárok tí, ktorí to dokázali, vybrala som si názor najúspešnejších tenisových rodičov – Richarda a Oracene Williamsovcov.

Myslím si, že keby som vyjadrila svoj názor, ľudia by ho až tak neprijali a nebrali vážne, nakoľko môj najlepší renking bolo 230. miesto medzi ženami a 30. medzi juniorkami. Treba sa učiť od najlepších a tiež z vlastných i cudzích chýb. Dôvod tejto témy je jasný. V dnešnej dobe federácie a akadémie nehľadia na to, v akej forme či stave je hráč, ale ako sú na tom jeho rodičia. Je milión prípadov, keď kvôli šialeným, negatívnym, premotivovaným rodičom dieťa skončilo s tenisom a jeho talent vyšiel nazmar.

na US Open 2008 som mu podala ruku, veľmi sa tešil a pyšne odchádzal z kurtu, neskrýval radosť z výhry

Z osobných skúsenosti na tour viem, že správne nastavených rodičov, ktorí sa sústredia na dlhodobý cieľ, je veľmi málo. Na turnajoch pre mladších hráčov sa zápasy odohrávajú mimo kurtu. Rodičia medzi sebou súperia, deti to nemo sledujú a nevedia, ako sa správať na kurte. Čakajú, čo im rodičia povedia, poradia. Čo som si všimla, z kurtov sa vytráca prirodzená vášeň, zápal a bojovnosť detí.

na kurte je Richard Williams vždy autentický

Väčšinou podľa reči tela viete, že dieťa zápas odovzdáva, nechce sa mu hrať alebo má taký strach, až sa cíti nekomfortne na kurte. Pevne dúfam, že nasledujúce odpovede rodičov sestier Williamsových, inšpirujú a usmernia slovenských rodičov. Vec, ktorá sa mi najväčšmi na nich páčila, je, že vedeli oddeliť tenis od normálneho života. Tenis brali od začiatku vážne a ako prácu, nikdy nie na ľahkú váhu. Venus a Serena vždy vedeli, že po tenise ich čaká normálny život a mali balans vo svojich kariérach, ktoré sa stále neskončili. Obe vyštudovali popri kariérach školy a vedeli si užívať rovnako život na kurte i mimo neho.

na túto fotku vždy hľadím s úsmevom, je z US Open 2015

Väčšinou sa vraví, že deti z bohatých rodín to majú ťažšie, lebo všetko už majú a ťažko ich motivovať. Ja s tým súhlasím. Deti, ktoré sú zo skromnejších pomerov, sú hladnejšie po výhrach, sústredenejšie a cieľavedomé. Úprimne si myslím, že ak to má bohatý rodič upratané v hlave, vie vychovať top hráča. Len na to treba disciplínu a nedať svojmu dieťaťu nič zadarmo. Žiaľ, takýchto prípadov je málo.

vždy sa mi páčil, ako chodí po kurtoch a všíma si detaily, ku každému je otvorený a rád vedie konverzácie

Kniha Šarapovovej je aj o tom, ako s par dolármi dokázala, čo dokázala. Najnovšia autobiografia našej Dominiky Cibulkovej je dôkazom toho, že aj napriek mnohým hendikepom sa môže stať z hráčky šampiónka. V jej prípade najmä vďaka rodičom, ktorí mali dlhodobý cieľ a verili jej. Boli k nej pozitívne kritickí, čo ju posúvalo ďalej. Najdôležitejšie však bolo, že ona sama chcela.

Interview s Richardom Williamsom z Wimbledonu 2012 :

  • Richard znie aj napriek všetkým úspechom veľmi skromne a jednoducho. Sláva ho nezmenila. V odpovediach sa sústredí len na pozitíva.
  • O Serene sa vyjadruje, že je veľmi rýchla, dobre vidí loptu a cíti kurt.
  • Ich vzťah je veľmi dobrý, rešpektujú sa navzájom.
  • Na otázku, ako sa má Venus, keďže prehrala v 1. kole, odpovedal: „Venus sa má veľmi dobre, je zdravá a to je hlavné. Aj keď prehrala v 1. kole. Vždy jej pred zápasom vravím ‚ak nevieš ovplyvniť situáciu, hocičo robíš, urob to najlepšie, ako vieš, daj do toho všetko, čo máš!‘“
  • Po zápase jej nepovedal nič, ale počas tréningu pred zápasom jej opakuje „hocičo sa rozhodneš zahrať, zahraj svoj najlepší úder a to stačí. Je to dostatočné“.
  • Má sa Serena niečoho obávať? Je pre ňu niečo hrozbou? „Nepozerám sa na to tak, myslím si, že Serena sa nemá čoho obávať na tomto turnaji. Serena je najrýchlejšia a práve Serena je hrozbou pre iných na tomto turnaji. Hrozbou sú tí hráči, ktorí sú neznámi.“
  • „Zatiaľ nepozerám zápasy druhých hráčok a ani turnajový rozvrh.“
  • „Ak nemôžeš vyhrať, prehraj ťažko.“ (myslel tým, nech to súperovi urobíte najzložitejšie, ako môžete, aby vás porazil. Dáte mu tým najavo, že bojujete až do konca naplno)
  • „Po prehratom zápase nechaj všetko na kurte, predtým, ako pôjdeš opäť trénovať, nevracaj sa k poslednej prehre. Po prehre je koniec a nič s tým už neurobíš.“
  • Ste na svoje dcéry pyšný? „Áno, som na ne nesmierne pyšný.“

Interview s Oracene Williamsovou:

  • Ako ste zvládali nabitý rozvrh plný tréningov, písanie domácich úloh a popri tom varenie? „Nepremýšľala som nad tým, len som to robila. Ony mali jasný cieľ odmalička a nikdy sa nesťažovali, nikdy nepovedali ‚nechce sa mi‘, nikdy som necítila, že svoj cieľ nedosiahnu.“
  • „Dôvod, prečo sme sa presťahovali z nebezpečného Comptonu na Floridu, bola bezpečnosť a podmienky na tenis.“
  • „Keď som s deťmi doma, som ich mama, keď som s nimi na kurte, som ich kouč, nemiešam tieto dve povolania.“
  • „Moje áno je áno a moje nie je nie.“
  • „Moja rada pre ďalších rodičov je ‚ak sú vaše deti v niečom dobré, nezahrávajte sa s talentom, nesnažte sa to vyšperkovať za ne, ony si to samy vyšperkujú.‘“
  • „Nechajte ich byť deťmi, hrať sa. Buďte ich trénermi na kurte, ale nie doma. Domov nechajte miestom, kde si vydýchnu a cítia rodinnú lásku a pohodu.“
  • „Na kurte si najviac všímam ich techniku. Pred zápasom sa pozerám, čo majú v hlave, ako sú, hlavne mentálne, nastavené.“
  • „Mentálna stránka je najdôležitejšia. Pred tým, ako niečo idete urobiť, zahrať, musíte tomu uveriť.“
  • „Po zápase ich nechajte samé a nehovorte im nič. Nechajte to v nich poukladať. Za tie roky som sa naučila byť ticho, nehovoriť im, čo mali urobiť, čo by bolo, keby bolo…“
  • „Ak niekomu viete pomôcť byť lepším, nie je nič lepšie na svete.“
  • „Serena si dlho myslela, že má vyzerať ako ostatné, porovnávala sa. Dlho jej trvalo, kým si uvedomila, že je výnimočná presne taká, aká je.“
  • „Veľmi ma potešilo, keď mi Venus povedala, že miluje svoj život.“
  • „Každý chce vedieť, či robí tú správnu vec. Deti sa učia hlavne od vás – rodičov.“
  • „V dnešnej dobe je veľmi ťažké byť milá k ľuďom, ktorí sú k vám zlí. Je ľahké byť zlá na zlých.“

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

four × four =